ówki w Brzozowie, telefon: 512001788 lub 601625441l, które nadzoruje prawidłowy przebieg rozgrywek i zgodność ich przebiegu z niniejszym Regulaminem.

óre dopełnią w terminie ustalonym przez organizatora regulaminowe formalności takie jak:
a) wpłacą wpisowe w ustalonej przez organizatora wysokości, w terminach podanych przez organizatora .
b) każdorazowe pisemne zgłoszenie zawodnik
ów wraz z wymaganymi danymi (formularz dostępny u organizatora).
2. Każda drużyna, uczestnicząca w rozgrywkach winna być ubezpieczona od następstw nieszczęśliwych wypadk
ów. ABL nie ponosi odpowiedzialności za następstwa nieszczęśliwych wypadków. Organizator nie odpowiada za poniesione przez uczestników rozgrywek szkody materialne oraz uszczerbki na zdrowiu. 3. Nazwa drużyny może składać się maksymalnie z 16 znaków ze spacjami. Obok nazwy drużyny musi być podana miejscowość, z której zespół pochodzi. Drużyna ma prawo z uzasadnionych przyczyn zmienić swoją nazwę podczas trwania rozgrywek. Każdorazowo nazwę drużyny zatwierdza organizator. W niektórych przypadkach organizator może nie przyjąć nowej nazwy lub nakazać zmienić obecną pod karą wykluczenia z rozgrywek.
4. Organizator ma prawo nie przyjąć do rozgrywek drużyny, kt
óra w poprzednim sezonie oddała trzy mecze walkowerem lub swoim zachowaniem utrudniała prowadzenie rozgrywek. Organizator nie przyjmie również drużyn posiadających zaległości w stosunku do organizatora przed ich uregulowaniem.
ARTYKUŁ IV - ZGŁOSZENIE ZAWODNIK
ÓW DO GRY 1. W lidze mogą uczestniczyć tylko zawodnicy, którzy są zgłoszeni do rozgrywek. Zawodnika uznaje się za uprawnionego do gry w danym zespole, jeżeli jego nazwisko i imię figuruje na zbiorczym zestawieniu drużyny i nie jest zawodnikiem zawieszonym, pauzującym lub mającym zaległości finansowe z poprzednich edycji.
2.W rozgrywkach ABL nie mogą brać udziału zawodnicy biorący czynny udział w rozgrywkach I i II ligi PZKosz. Każda drużyna może natomiast zgłosić max. 2 zawodnik
ów biorących udział w rozgrywkach III ligi PZKosz.

3.Pisemne zgłoszenie (na drukach organizatora) zawodnika powinno zawierać dokładne dane osobowe tj. nazwisko i imię, PESEL, pozycja w zespole, telefon kontaktowy. W przypadku zawodnika niepełnoletniego, który nie ukończył 18 lat wymagana jest pisemna zgoda na grę rodziców lub prawnych opiekunów. Zgłoszenie to musi być w ustalonym terminie dostarczone do organizatora.
4. W lidze mogą brać udział zawodnicy, kt
órzy w czasie rozpoczęcia nowego sezonu rocznikowo mają przynajmniej 15 lat. W wyjątkowych przypadkach organizator na pisemną prośbę rodziców może dopuścić do rozgrywek zawodnika, który ma mniej niż 15 lat. Decyzja w tej sprawie należy tylko do organizatora.
5. Zawodnik może reprezentować tylko jeden zesp
ół.
6. Drużyna może zgłosić zawodnik
ów w terminach podanych przez organizatora, dostarczając jednocześnie organizatorowi wszystkie jego dane.
7.Organizator ma prawo żądać od zawodnika okazania przed, w czasie i po meczu dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. W przypadku jego braku zawodnikowi zostanie zrobione zdjęcie oraz spisane dane. Zawodnik ten zobowiązany jest w ciągu 3 dni do dostarczenia dowodu osobistego. Nie dostarczenie dowodu osobistego r
ównoznaczne będzie z walkowerem. Ilość zawodników w czasie trwania rozgrywek jest nieograniczona. 8. Protesty kapitanów odnośnie tożsamości zawodników mogą być składane najpóźniej zaraz po ostatnim gwizdku, u sędziego prowadzącego spotkanie. W innym terminie protesty odnośnie tożsamości zawodników nie będą uwzględniane.
9. Wystawienie do gry nie uprawnionego zawodnika jest r
ównoznaczne z walkowerem. O ewentualnych dalszych konsekwencjach decyduje organizator. ARTYKUŁ V - PRZEJŚCIA ZAWODNIKÓW 1. W trakcie trwania rozgrywek ligowych zawodnicy nie mogą zmieniać barw klubowych.
2. Po zakończonym sezonie zawodnicy mogą dobrowolnie zmieniać barwy klubowe.
ARTYKUŁ VI - BADANIA LEKARSKIE
1. Organizator nie ponosi odpowiedzialności prawnej za udział w rozgrywkach os
ób chorych i wynikające z tego powodu wypadki oraz skutki wypadków w czasie gry każdego z zawodników. Każda drużyna jest odpowiedzialna za własne ubezpieczenie NW i OC. W przypadku konieczności wezwania karetki pogotowia, służb medycznych wszelkie koszty pokrywa drużyna uczestnicząca w rozgrywkach.
2. Zawodnicy, kt
órzy mimo zakazów będą grali w biżuterii w razie nieszczęśliwego wypadku, którego następstwem jest utrata zdrowia własnego lub osób trzecich, ponoszą odpowiedzialność prawną za ten wypadek.

ARTYKUŁ VII - UBIÓR ZAWODNIKA 1. Każda drużyna biorąca udział w rozgrywkach zobowiązana jest do występowania w jednolitych strojach z numerami. Każdy uczestnik musi posiadać odpowiednie obuwie sportowe. Sędzia prowadzący zawody ewentualnie organizator rozgrywek mają prawo nie dopuścić do gry zawodników, którzy nie spełniają w/w wymogów. 2. Drużyna znajdująca się na pierwszym miejscu w terminarzu w razie potrzeby zmienia stroje sportowe, chyba, ze drużyna gości nie stawi się na 20 minut przed spotkaniem. Wtedy obowiązek przechodzi na gości.
3. Zawodnik powinien występować przez cały czas trwania rozgrywek ze stałym numerem.
4. Zawodnik musi brać udział w zawodach w koszulce z takim numerem, pod jakim jest wpisany do protokołu sędziowskiego.

ARTYKUŁ VIII - SPRAWY ORGANIZACYJNE
1. Podczas trwania rozgrywek na całym obiekcie (boisko + szatnia + trybuny) obowiązuje całkowity zakaz palenia i spożywania napoj
ów alkoholowych. 2. Tylko kierownictwo drużyny lub kapitan jest uprawniony do tego, aby 30 minut przed meczem pobierać kluczę do szatni od sędziego stolikowego ewentualnie organizatora. Szatnia musi być zdana 20 minut po zakończonym meczu przez kierownictwo drużyny.
3. Organizatorzy bezwzględnie nakazują drużynom dokładne zamykanie szatni (drzwi, okna), ponieważ nie odpowiadają za rzeczy pozostawione w szatni.
4. Za usterki stwierdzone w szatniach odpowiedzialność ponoszą drużyny pozostające w szatni jako ostatnie, przed stwierdzeniem uszkodzeń.
5. Za kibic
ów finansowo odpowiada drużyna i jej kierownictwo. Jeżeli sympatycy danego zespołu wszczynają awantury lub w inny sposób zakłócają spokój rozgrywek, organizator ma prawo wycofać zespół z ligi.

ARTYKUŁ IX - TERMIN I MIEJSCE ROZGRYWANIA SPOTKAŃ
1. Rozgrywki prowadzone są zgodnie z terminarzem.
2. Jeżeli jedna z drużyn nie stawi się gotowa do gry w terminie ustalonym w terminarzu przez organizatora, sędzia odgwizduje koniec zawod
ów. 3. Organizator może nakazać zespołom rozegranie spotkań w innym terminie (sprawy techniczne lub zajęta hala).
4. Organizator ma prawo 10 dni przed terminem meczu do zmian w terminarzu bez powiadomienia drużyn. W terminie kr
ótszym niż 10 dni organizator dokonuje zmian informując o tym zainteresowane drużyny.
5. Drużyna ma prawo z bardzo ważnych powod
ów zmienić termin meczu na 14 dni przed meczem w formie pisemnej. Jednak musi pokryć koszty związane ze zmianą terminu meczu.
7. Powiadomienie takie musi zawierać nowy termin meczu, a także musi być podpisane przez kapitan
ów obydwu drużyn.
8. Zawody są przeprowadzane na Hali Sportowej w Zespole Szk
ół w Humniskach. W sytuacjach szczególnych spotkania mogą zostać przeniesione na alternatywną halę.

ARTYKUŁ X - SĘDZIOWIE
3. Obsadę sędziowską zapewnia organizator

ARTYKUŁ XI - SPRAWOZDANIA Z ZAWOD
ÓW 1. Druk sprawozdania z zawodów dostarcza sędzia stolikowy lub organizator.
2. Kierownictwo drużyn musi 30 minut przed meczem pobrać protok
ół meczowy od sędziego stolikowego tylko w przerwie między kwartami. Należy wypełnić go czytelnie drukowanymi literami.
3. Sędzia musi otrzymać wypełniony protok
ół przed rozgrzewką.
5. Zawodnik, kt
óry nie stawił się gotowy do gry przed meczem, a został wpisany do protokołu przed meczem może rozpocząć grę od kolejnej kwarty
6. Na podstawie sprawozdań sędziowskich, organizator zatwierdza wyniki i sporządza komunikat z całej kolejki oraz umieszcza je na stronie internetowej.

ARTYKUŁ XII - PRZEPISY I ZASADY GRY
1. ABL rozgrywana jest według obowiązujących przepis
ów gry w koszykówkę wydanych przez PZKosz, za wyjątkiem sytuacji oprócz:: - Mecze rozgrywane są systemem kwart 4x10min. Czas gry jest nie zatrzymywany z wyjątkiem ostatniej minuty w kwartach 1,2,3 oraz 2 ostatnich minut w kwarcie 4 i ewentualnej dogrywce.
- Przerwy pomiędzy kwartami wynoszą: między 1 a 2 oraz 3 a 4 - 1min, między 2 a 3- 3min.
- W rundzie zasadniczej nie obowiązuje przepis 24 sekund.
- Przerwa na żądanie trwa 1 min, może ją wziąć osoba z ławki rezerwowej, a w przypadku gry w 5 zawodnik
ów, kapitan prosi z boiska o przerwę na żądanie do stolika.
- Zmiany w drużynach są lotne w strefie ławki drużyny w każdej sekundzie meczu, tzn. że zmiana nie musi być zgłoszona do sędziego i nie musi być przerwy w grze.
3. Drużyny wchodzą na parkiet po ostatnim gwizdku kończący poprzedni mecz i schodzą do szatni po ostatnim gwizdku sędziego.
4. Organizator zapewnia piłkę meczową.
5. Zawody zostaną zweryfikowane jako przegrana bez gry w przypadku gdy:
- Drużyna nie stawi się do zawod
ów o wyznaczonej godzinie (musi być 5 zawodników na boisku). W przypadku mniejszej liczby zawodników mecz nie dochodzi do skutku. - Drużyna wzbrania się grać pod kierunkiem sędziego wyznaczonego na ten mecz,
- Drużyna schodzi z boiska lub dekompletuje się przed końcem spotkania (mniej niż 2 zawodnik
ów), - W drużynie biorą udział zawodnicy nieuprawnieni do gry, pod fałszywym nazwiskiem, wykluczeni za przewinienia techniczne lub dyskwalifikujące lub nie uregulowali kary finansowej przewidzianej przez organizatorów za w/w przewinienia, - Zaistnieją okoliczności ze względu których, nie można rozegrać spotkania lub zakończyć go, spowodowane winą jednej z drużyn w nich uczestniczących,
- Drużyna ukarana finansowo nie wpłaci określonej kwoty w podanym terminie.
W przypadku naruszenia przepis
ów przez obie drużyny, zostaną one ukarane obustronnym walkowerem.

ARTYKUŁ XIII - SYSTEM GRY
1. Ocena gry o mistrzostwo jest następująca: za każde wygrane spotkanie przyznaje się drużynie 2 pkt., za przegrane 1 pkt., a za przegrane walkowerem 0 pkt.
2. Kolejność zespoł
ów w tabeli ustala się wg. przyznanych punktów. W przypadku uzyskania równej ilości punktów o miejscu decydują:
a) przy dw
óch zespołach: - większa ilość punktów przyznanych w spotkaniach między tymi zespołami. Przy równej ilości punktów - korzystniejszy stosunek koszy zdobytych do straconych w meczach między tymi zespołami. Przy dalszej równości lepszy stosunek koszy zdobytych do straconych we wszystkich spotkaniach danego cyklu.
b) przy więcej niż dw
óch zespołach - należy dokonać oddzielnej klasyfikacji biorąc pod uwagę tylko wyniki spotkań między drużynami z równą ilością przyznanych punktów. Jeżeli nadal jest równość decyduje korzystniejszy stosunek koszy zdobytych do straconych w dodatkowej klasyfikacji. Przy dalszej równości korzystniejszy stosunek koszy zdobytych do straconych we wszystkich meczach danego cyklu.
3. Rozegranie przez drużynę przynajmniej jednego spotkania w rozgrywkach jest r
ównoznaczne z jej klasyfikowaniem w końcowej tabeli.
4. Drużyna, kt
óra nie stawi się na kolejne dwa spotkania lub odda 3 mecze walkowerem zostaje automatycznie wykluczona z rozgrywek.
ARTYKUŁ XIV - SANKCJE KARNE I WYMIAR KAR W stosunku do zawodnik
ów naruszających przepisy gry w zakresie przewinień technicznych i dyskwalifikujących ustala się następujące kary:
1. Za otrzymanie w sezonie ligowym przewinień technicznych:
- po pierwszym technicznym -– bez dodatkowej kary,
- po drugim technicznym -– kara meczu,
- po każdej następnej dyskwalifikacji -– kara 2 mecz
ów 2. Otrzymanie w sezonie sportowym przewinień dyskwalifikujących:
- po każdym przewinieniu dyskwalifikującym – min 1 mecz.
Za prowadzenie ewidencji przewinień technicznych i dyskwalifikujących odpowiedzialne są kierownictwa zespoł
ów, a za naruszenie powyższego orzeczony zostanie walkower (za grę nieuprawnionego zawodnika)
Przewinienia techniczne wpisane trenerowi za przewinienia zawodnik
ów należy bezwzględnie zaliczyć zawodnikom.
Sędziowie zobowiązani są do dokładnego opisania każdego przewinienia technicznego i dyskwalifikującego w protokole.
2. Odpowiedzialnym za ewidencję kar indywidualnych swoich zawodnik
ów oraz ewentualne wystawienie do gry zawodnika nieuprawnionego (zakaz gry) jest wyłącznie kierownictwo drużyny.
3. Zawodnik
ów zachowujących się niesportowo lub zakłócających rozgrywki ligowe (boisko, szatnia, trybuny), organizator może ukarać w zależności od wykroczenia karą odsunięcia od 1 meczu do wykluczenia z rozgrywek do końca sezonu włącznie. Zawodnik spożywający alkohol lub palący podczas meczu otrzyma od sędziego meczu automatycznie czerwoną kartkę oraz zostanie odsunięty od 3 najbliższych spotkań.
4. Osoby pod wpływem alkoholu nie mogą przebywać na obiekcie sportowym.
5. Za b
ójki wywołane przez zawodników i kibiców w czasie meczu, przed nim jak i po nim odpowiada cała drużyna. Organizator może nałożyć różne sankcje do wykluczenia tych drużyn z rozgrywek włącznie.
6. Jeżeli drużyna nie stawi się 2 razy pod rząd albo po raz trzeci na mecz zostaje definitywnie wykluczona z rozgrywek.
7. Drużynie wykluczonej nie przysługuje zwrot koszt
ów. ARTYKUŁ XV - NAGRODY
1. Po zakończeniu rozgrywek, w zależności od środk
ów finansowych pozostających w jego dyspozycji, organizator podejmie decyzje o przyznaniu nagród. ARTYKUŁ XVI - PROTESTY
1. W przypadku wniesienia protestu przez drużynę, protest ten rozpatruje każdorazowo trzy osobowe kolegium złożone z dw
óch sędziów ligowych oraz przedstawiciela organizatora ligi. Decyzja kolegium dotycząca protestów jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

ARTYKUŁ XVII - POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Wraz z regulaminem obowiązują uczestnik
ów i kibiców: - aktualne przepisy w oficjalnych rozgrywkach koszykówki, - regulamin Obiektu w którym są rozgrywane mecze,
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 września 2001 r. w sprawie szczeg
ółowych zasad i warunków prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej,